پایش و بررسی ۲۴ ساعته عملکرد رانندگان، ناوگان و شرکت‌های حمل و نقل عمومی

فرآیند پایش و بررسی ۲۴ ساعته عملکرد رانندگان ، ناوگان و شرکت‌های حمل و نقل عمومی مسافری، باری و بین‌المللی با استفاده از اطلاعات سامانه‌های هوشمند مرکز مدیریت راه‌های کشور و حوزه معاونت حمل و نقل انجام می شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، داریوش امانی معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس این سازمان با اشاره به اهمیت سامانه‌های هوشمند ثبت تخلفات عبور و مرور در جاده های کشور اظهار داشت: در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹، تعداد ۲۷۷ سامانه ثبت تخلفات عبور و مرور به سامانه های موجود در کشور اضافه شده است که در حال حاضر در مجموع ۱۶۹۴ سامانه در ۳۱ استان کشور فعال بوده که به کمک این سامانه ها ثبت تخلفات جاده ای از قبیل سرعت لحظه ای و متوسط غیر مجاز، عدم رعایت فواصل طولی و عبور ماشین های سنگین از خطوط غیر مجاز، صورت می‌پذیرد. همچنین تعداد ۸۶۰ دوربین نظارتی رصد و نظارت جاده ای در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ رصد و نظارت جاده های کشور به صورت بر خط را انجام داده اند که نسبت به سال گذشته رشد ۵ درصدی داشته است.
داریوش امانی در ادامه از تجهیز ناوگان راهداری به ردیاب بر خط GPS خبر داد و افزود: در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ معادل ۹۸۰۰ دستگاه از ماشین‌آلات و گشت‌های راهداری به ردیاب برخط تجهیز و در نرم افزار یکپارچه برای دفاتر ستادی ذی‌ربط، مرکز مدیریت راه ها و ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سراسر کشور قابل مشاهده می باشد که این عدد نسبت به سال گذشته رشد ۹ درصدی داشته است.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تعداد دوربین‌های ثابت پایش وضعیت راه‌ها در کشور را ۵۵ دستگاه اعلام کرد و افزود: به تعداد ۴۸ دوربین ثابت نصب شده در سال ۹۸، تعداد هفت دستگاه اضافه شده که در حال حاضر ۵۵ دوربین ثابت با هدف پایش وضعیت راه ها مورد استفاده قرار می گیرد که این تعداد نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشته است.
معاون وزیر راه و شهرسازی راه اندازی، پشتیبانی و نگهداری سامانه های توزین در حال حرکت را از وظایف این سازمان نام برد و افزود: این سامانه هوشمند کلیه مراحل شناسایی، پلاک‌خوانی،توزین، سرعت سنجی و کلاسه بندی کلیه خودروهای عبوری را به صورت کاملا خودکار و بدون دخالت عامل انسانی انجام می دهد که در حال حاضر ۶۰ سامانه توزین در حال حرکت در ۲۲ استان کشور فعال بوده و در حال ثبت و ارسال تخلفات اضافه تناژ هستند و در ۱۱ سامانه جریمه هوشمند بارنامه در حال اجرا می باشد که این تعداد نسبت به سال ۹۸رشد ۷ درصدی داشته است.
وی همچنین از بهره برداری، نگهداری و پشتیبانی شبکه رادیویی بی سیم VHFخبر داد و گفت: در سال ۹۹ تعداد بیسیم VHF آنالوگ ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای به ۵۰۴۰ دستگاه افزایش یافته است.
داریوش امانی در خصوص تعداد آمار دستگاه های تردد شمار کشور گفت : به تعداد ۲۴۶۹ دستگاه ترددشمار موجود در سال ۹۸، تعداد ۷۶ دستگاه ترددشمار در ۱۲ ماهه سال۹۹ در سطح راه های برون شهری کشور اضافه شده است که به این ترتیب ثبت آمار تردد و سرعت وسایل نقلیه در راه های شریانی کشور توسط ترددشمارهای مذکور در حال انجام است.
وی افزود: در ۱۲ ماهه سال۱۳۹۹ با توجه به اتصال ۱۹۶ تابلوی پیام متغیر به سامانه تجمیع تابلوها، کنترل، مدیریت و نظارت بر تابلوهای مذکور از طریق سامانه مرکزی انجام شده است، همچنین فرایند اتصال سامانه تابلوهای پیام متغیر به سایر سامانه‌های مرکز مدیریت راه‌های کشور جهت نمایش پیام ها و شاخص های ترافیکی در حال انجام است. همچنین در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ عملیات کنترل، مدیریت، نگهداری و پشتیبانی از ۱۶ تابلوی ترافیک نما در سطح ۱۳ استان کشور انجام شده است.
شایان ذکر است مدیریت و کنترل تابلوهای ترافیکی پیام متغییر و ترافیک نماها به وسیله سامانه جامع تابلوها در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ تحقق پیدا کرده و فرآیند پردازش تصویر و نمایش اطلاعات ترافیکی و غیره بر روی تابلوها با توجه به خروجی سامانه تردد شمار برخط و سایر سامانه ها تکمیل شد‌ه است.

منبع: روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.