شرحی بر مشکلات شرکت های حمل و نقل جاده ای کامیوندار
شرکت های حمل و نقل مالک کامیون علیرغم میل به خرید ناوگان و توسعه ناوگان شرکتی تمایلی به کامیون داری ندارند

هومن بنده ای :بخش حمل و نقل جاده ای علیرغم اینکه برابر ضوابط سال تاسیس شرکت های حمل و نقل جاده ای کالا در زمان تاسیس و تمدید پروانه فعالیت می بایست تعدادی کامیون به نام شرکت حمل و نقل ارایه نمایند و از کامیون‌های ملکی در ارایه خدمات حمل و نقل استفاده نمایند به دلیل نحوه محاسبه مالیات بر عملکرد کامیون ها و احتساب مالیات بر ارزش افزوده خرید و فروش کامیون توان کامیونداری و توسعه و نگهداری کامیون‌ های ملکی را ندارند.

این مشکل مانعی برای فعالیت کامیون های شرکتی محسوب می شود. همانگونه مستحضرید به ازای حمل هر محموله ای که به وسیله کامیون‌ های شرکت مالک بارنامه صادر شود شرکت حمل و نقل موظف به افزایش ۹ درصد بر روی کرایه مندرج در بارنامه شده است اما متأسفانه بدلیل عدم نارضایتی صاحبان کالا افزایش مبلغ ۹درصد بر روی کرایه محمولات حمل شده به وسیله کامیون ملکی شرکت ها قابلیت اجرا ندارد و شرکت های حمل و نقل این مبلغ را از کرایه دریافتی کسر می نمایند و به عبارتی هزینه آن را از طرف خودشان پرداخت می کنند!

در ثبت هزینه تعمیر و نگهداری کامیون نیز به دلیل این که بابت هزینه سرویس و تعمیرات کامیون‌ های شرکتی می بایست فاکتور رسمی از مراکز خدمات پس از فروش دریافت نمایند و چنانچه مبلغ ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده تعمیرات و نگهداری به جمع فاکتور اضافه شود رقم قابل ملاحظه خواهد شد و به دلیل عدم توانایی در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نمی‌ توانند از فاکتور رسمی استفاده کنند.

تمام این مشکلات و مسائل دیگری همچون مغایریت در نحوه محاسبه کارکرد کامیون شرکتی با کامیون خودمالک یکی از مهمترین عواملی است که شرکت های حمل و نقل مالک کامیون علیرغم میل به خرید ناوگان و توسعه ناوگان شرکتی تمایلی به کامیون داری ندارند و در محاسبه عملکرد کامیون شرکتی به گونه ای عمل میشود که کارکرد کامیون بخشی از درآمد شرکت شناخته میشود و بالا رفتن در آمد شرکت بابت کارکرد کامیون برابر است با پرداخت مالیات بیشتر به سازمان امور مالیاتی!

اکنون فعالیت شرکت های حمل و نقل به راحتی برای ادارات کل مالیاتی استان ها قابل مشاهده است و دسترسی لازم برای بررسی درآمد یک شرکت حمل و نقل به ادارات مالیاتی داده شده است و با شفافیت کامل و طی یک استعلام از ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای درآمد شرکت را می توان به دست آورد تا فرایند بررسی و ممیزی مالیاتی انجام شود حال با وجود شفافیت و قوانین مالیاتی به روز می توان شرکت های حمل و نقل را در زمره فعالان اقتصادی خوش حساب در نظر گرفت و بدون هرگونه بروکراسی زاید اداری مشوق و تسهیلات خوش حسابی را برای این گروه از کسب و کارها منظور نمود.

اما متأسفانه سازمان امور مالیاتی بدون توجه به این سطح از شفافیت همچنان طبق سنوات گذشته عمل می نماید و این مبحث عاملی برای عدم تمایل شرکت های حمل و نقل جاده ای برای ادامه فعالیت شده است.

در روزهای اخیر کارزاری در سطح کشور از سوی فعالان حمل و نقل جاده ای بندرعباس و متعاقب آن سایر استان ها راه اندازی شده و درخواست تغییر در نحوه محاسبه عملکرد کامیون‌ های ملکی شرکت های حمل و نقل شده اند.

بیشتر بخوانید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.