آنچه که باید از مراحل ترخیص کالا از گمرک بدانید

داد و ستد کالا یا مواد اولیه امری است که در هر کشوری صورت می‌گیرد و به سبب این فعالیت است که بسیاری از کالاها به خارج از مرزهای یک کشور صادر شده و یا وارد آن کشور می‌شوند.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، داد و ستد کالا یا مواد اولیه امری است که در هر کشوری صورت می‌گیرد و به سبب این فعالیت است که بسیاری از کالاها به خارج از مرزهای یک کشور صادر شده و یا وارد آن کشور می‌شوند. در نتیجه صادرات و واردات کالاهاست که کشورها با یکدیگر در ارتباط بوده و به موجب این ارتباط است که چرخ اقتصاد به گردش در می‌آید.

اما برای آنکه این داد و ستدها قانونی و قابل رصد و پیگیری باشند بایست از گمرک عبور و به اصلاح ترخیص شوند. بسیاری از وارد کنندگان یا صادر کنندگان کالا و محصولات با واژه ترخیص کالا مواجه هستند و باید برای واردات کالا یا صادرات آنها مراحل ترخیص از گمرک را دانسته و یک به یک آنها را طی کنند.

اهمیت سپردن ترخیص کالا به ترخیص کار

برخی برای صادرات کالاها یا واردات ان محدود و اندک، شخصاً اقدام کرده و مراحل ترخیص از گمرک را طی می‌کنند که البته این کار برای کالاها و محصولات اندک شاید چندان کار دشواری نباشد.

اما ترخیص کالاهای سنگین و با تعداد زیاد به خصوص برای شرکت‌ها و واحدهای تولیدی کاری دشوار و زمانبر خواهد بود اینجاست که این واحدها به یک شرکت ترخیص کالا یا به اصطلاح ترخیص کار نیاز پیدا خواهند کرد.

این شرکت‌ها با دانش خود در این زمینه کار خروج کالا از گمرک را ساده‌تر و با زمان اندکی به انجام می‌رسانند. از آنجایی که روند اداری در گمرکات بسیار طولانی است سپردن کار ترخیص از گمرک به متخصصان ترخیص کار، شرکت‌ها و واحدهای تولیدی را از درگیری‌های این چنینی معاف کرده و کمک می‌کند تا کارها با سرعت بیشتری پیش روند. اگر با ترخیص کالا رو به رو هستید حتی اگر این کار را به ترخیص کار می‌سپارید بد نیست تا مراحل ترخیص از گمرکات را بدانید.

مراحل ترخیص کالا از گمرکات و بنادر کشور

مرحله اول: ثبت اظهار از طریق سامانه گمرکی EPL

مدارک لازم جهت اعلام کالا برای واردات نهایی که باید توسط صاحب کالا یا نماینده وی تهیه و به گمرک مربوطه تحویل گردد. با پایان ثبت اظهار در سامانه، شماره سریال و شماره عطف صادر می‌شود که برای مراحل بعدی مورد نیاز خواهد بود.

مرحله دوم: دریافت کوتاژ در دایره احراز هویت و تعیین مسیر

پس از تهیه اسناد و ثبت اطلاعات اولیه، این مرحله به احراز هویت و اظهار کالا اختصاص دارد. بخش احراز هویت، بخش فنی گمرک است که ابتدا اسناد دریافتی را بررسی می‌کند و در صورت تأیید، شماره ثبت یا کوتاژ را وارد می‌کند.

به دلیل کمبود نیروی کار و صرفه جویی در وقت در گمرکات و همچنین مشکلاتی که می‌تواند در تمام مراحل کنترل ایجاد شود، سیستم مدیریت ریسک از سه مسیر سبز، زرد و قرمز برای ترخیص کالا از گمرک استفاده می‌کند.

* مسیر سبز: اخذ مجوزهای لازم و یا ارجاع مستقیم به صندوق

* مسیر زرد: بررسی اسناد توسط کارشناس سرویس گمرک

* مسیر قرمز: ارزیابی و کتترل کالا به صورت فیزیکی

مرحله سوم: کنترل و ارزیابی کالا

همانطور که در بالا ذکر شد، در ادامه روند ترخیص، با توجه به مسیری که برای محموله تعیین شده است، کالاها کنترل و ارزیابی می‌شوند. کالاها توسط ارزیاب گمرک، باز و بررسی می‌شوند و با مدارک تطبیق داده می‌شوند.

مرحله چهارم: اخذ مجوزهای لازم

اخذ مجوز از سازمان استاندارد، مراقبت‌های بهداشتی، قرنطینه، مخابرات، تجهیزات پزشکی، جهاد، انرژی هسته‌ای، وزارت راه، مالیات و … از جمله مجوزهای لازم در این بخش است.

مرحله پنجم: بررسی تعرفه و تطبیق کالا توسط کارشناس سرویس (مجازی)

در مرحله پنجم کارشناس سرویس به بررسی تعرفه و تطبیق کالا با اسناد می‌پردازد. همچنین کارشناس سرویس به اسناد و الزامات ورود (مجوزهای مورد نیاز و ارزش) نظارت می‌کند. رئیس سرویس نیز به بررسی امضاها و روند نهایی پرونده می‌پردازد و تأیید نهایی توسط او صادر می‌گردد.

مرحله ششم: پرداخت به صندوق و صدور سند ترخیص

مرحله هفتم: انبارداری و اجازه بارگیری

پس از انجام تشریفات در سرویس ارزیابی در هر سه مسیر، پروانه‌های مهر شده و صدور سند ترخیص، در صورت انجام تسویه حساب‌های لازم با شرکت حمل و نقل، با توجه به رسید انبار و سایر مدارک لازم، گمرک مجوز بارگیری را صادر می‌کند. و مبلغی به عنوان مبلغ انبارداری توسط مسئول نگهداری کالا از صاحب کالا دریافت می‌شود. این مبلغ در گمرکات مختلف به طور متفاوتی محاسبه می‌شود و شامل هزینه‌های مربوط به تخلیه، بارگیری، بیمه، مدت زمان رسوب کالا در انبار و … است که با توجه به حجم، نوع و ارزش کالا نیز محاسبه می‌گردد.

مرحله هشتم: خروج کالا از گمرک

هنگامی که فرد تمام کارهای مربوط به ترخیص را به پایان رساند، می‌تواند محصول را از انباردار گمرک دریافت کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.