لزوم حل و فصل فوری اختلاف نظر گمرک و سازمان مالیاتی در باره وصول مالیات ارزش افزوده فصل بهار

درحالی که سازمان مالیاتی وصول مالیات ارزش افزوده را برمبنای دلار ۲۳ هزار تومانی انجام میداد، حالا اجرای حکم بودجه در خصوص تغییر نرخ محاسباتی ارز در گمرک از ۴۲۰۰ تومان به نرخ ای تی اس منجر به وصول دوباره مالیات ارزش افزوده فصل بهار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم بعد از تبدیل نرخ محاسباتی ارز در گمرک از نرخ ۴۲۰۰ تومان به نرخ ای تی  اس (حدود ۲۳ الی ۲۴ هزار تومان) چالشهایی  در خصوص وصول مالیات ارزش افزوده از تولیدکنندگان و واردکنندگان ایجاد شده است.

بر اساس قانون بودجه امسال، کلیه عوارض و پرداختهای مرتبط با حوزه تجارت خارجی از جمله حقوق ورودی و مالیات ارزش افزوده از یکم فروردین ماه بر مبنای نرخ ای تی اس انجام خواهد شد. با توجه به اجرای قانون و احکام بودجه از خردادماه، عملا در دوماهه ابتدایی سال وصول مالیات ارزش افزوده بر مبنای محاسبات با نرخ ۴۲۰۰ تومانی انجام شده بود.  این درحالی است که گمرک ایران وظیفه وصول مالیات ارزش افزوده (اقلام وارداتی) را بر عهده داشته و برای تمام اظهارنامه‌هایی که از ابتدای سال ترخیص انجام شده، مطالبه نامه کسری دریافتی حقوق ورودی و مالیات ارزش افزوده صادر خواهد کرد.

از طرف دیگر سازمان امور مالیاتی نیز از سنوات قبل مالیات ارزش افزوده کالاهای وارداتی را نه بر مبنای نرخ محاسباتی ۴۲۰۰ تومانی بلکه بر مبنای نرخ نیمایی انجام میداد. براین اساس مانند سنوات قبل، ما به التفاوت مالیات ارزش افزوده فصل بهار در نیمه تیر ماه از واردکنندگان وصول خواهد شد.

با توجه به اجرایی شدن احکام مرتبط با حوزه تجارت خارجی قانون بودجه ۱۴۰۱، عملا گمرک و سازمان مالیاتی کشور،  مالیات ارزش افزوده فصل بهار مرتبط باکالاهای وارداتی را دو مرتبه وصول می‌کنند. بر این اساس درحالی که سازمان مالیاتی وصول مالیات ارزش افزوده را برمبنای دلار ۲۳ هزار تومانی انجام میداد، حالا اجرای حکم بودجه در خصوص تغییر نرخ محاسباتی ارز در گمرک از ۴۲۰۰ تومان به نرخ ای تی اس منجر به وصول دوباره مالیات ارزش افزوده فصل بهار خواهد شد.

لازم به ذکر است، هرچند سازمان مالیاتی، در این شرایط بعد از چند ماه اقدام به استرداد و بازپرداخت مالیات مازاد وصول شده مینماید اما این موضوع چالش جدی در تامین سرمایه درگردش واحدهای مرتبط با حوزه درگیر در تجارت خارجی کشور  ایجاد خواهد کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.