ترخیص فوری کامیون های وارداتی/۴ پیشنهاد گمرک
انتشار نامه مهرداد جمال ارونقی خطاب به قائم مقام سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برای ترخیص کامیون‌های وارداتی دسته دوم

روز گذشته پنج شنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۱ ساعت ۱۱ شب جناب آقای مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک ایران با انتشار نامه ای خطاب به معاون وزیر راه بشرح زیر پیشنهادی را برای ترخیص فوری کامیون های وارداتی دسته دوم ارائه نمود:

«عطف به نامه شماره ۴۷۲۷۵/۷۱ مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۱ مدیر نوسازی توسعه و برنامه‌ریزی ناوگان عمومی حمل‌ونقل جاده‌ای به استحضار می‌رساند با توجه به این‌که در زمان شماره‌گذاری، وضعیت ظرفیت کامیون های وارداتی مشخص می‌شود و در آن زمان در شناسنامه مالکیت و کارت خودرو، ظرفیت توسط ناجا درج می‌شود که برابری ظرفیت کامیون‌های اسقاطی با ظرفیت کامیون های وارداتی به‌صورت دقیق امکان‌پذیر است، پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از تجمع و انباشت کامیون‌ها در گمرکات به این موارد توجه شود.

۱) شماره شاسی کامیون‌های اسقاطی پس از ترخیص و قبل از شماره گذاری به ناجا اعلام شود.

۲) در صورت بروز هرگونه مغایرت در تایپ موتور یا سایر مشخصات در صورت صدور مجوزهای قانونی با رعایت سال ساخت و بخشنامه‌های ابلاغی ضمن درج مشخصات صحیح موتور و غیره در سوابق گمرک بدون استعلام مجدد نسبت به ترخیص کالا اقدام شود تا مراتب در زمان شماره‌گذاری ملحوظ نظر قرار گیرد.

۳) یکی از مواردی که باعث عدم ترخیص کامیون های وارداتی در گمرکات شده تاخیر در صدور و ارسال کد رهگیری بانک است، در صورت تایید و پذیرش موضوع توسط وزارتخانه نسبت به ترخیص فوری کامیون‌ها اقدام و ارائه کد رهگیری بانک به زمان شماره‌گذاری کامیون های موکول شود.

۴) با توجه به احتمال وجود ایرادهای جزیی در حین تشریفات گمرکی، گمرک آمادگی دارد تا پذیرای حضور نمایندگان آن سازمان در گمرکات اجرایی برای رفع مشکلات احتمالی موجود باشند.

در پایان نامه ارونقی تاکید شده مراتب فوق که کلاً مورد توافق گمرک ایران است جهت ملاحظه ایفاد می‌گردد خواهمشند است دستور فرمایید این حوزه معاونت را از نتیجه اقدامات صورت پذیرفته مطلع تا اقدامات مقتضی به قید فوریت به‌عمل آید.

طی روزهای گذشته اختلاف نظرهایی میان وزارت راه و شهرسازی و گمرک به دلیل کندی ترخیص کامیون های دست دوم وارداتی به وجود آمد و هر کدام از آنها دلیل این کندی را، به ضعف عملکرد یکدیگر نسبت دادند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.