بلاتکلیفی ۲۲۴۹ خودرو وارداتی در گمرک

طبق گزارش معاون فنی گمرک ایران از ۱۲هزار و ۲۶۱ خودرو وارداتی ، ۱۰ هزار و ۱۲ دستگاه در چند مرحله ترخیص شده و ۲۲۴۹ دستگاه باقی مانده است.

این در حالی است که در مرحله اول و با مجوز هیات دولت از نیمه دی ماه ۱۳۹۷ تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ مهلتی تعیین شد تا صاحبان کالا طبق شرایط تعیین شده نسبت به تعیین تکلیف خودروها اقدام کنند که باز دیگر تا تیرماه تمدید شد و در پایان مهلت تعیین شده ۶۶۵۳ دستگاه خودرو به همراه ۵۰۰ دستگاه آمبولانس در این فاصله ترخیص شد.

بعد از آن دیگر زمانی تمدید نشد تا اینکه در ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸بار دیگر این مجوز از سوی هیات دولت صادر و در فرصت سه ماهه تا پایان اردیبهشت ماه۱۳۹۹ امکان ترخیص وجود داشت که اعلام معاون فنی گمرک حاکی آن است که ۲۸۵۹ دستگاه خودرو نیز در این مدت ترخیص شد که ۱۰۰۰ دستگاه مربوط به کرمان موتور، ۳۴۰ دستگاه برای سایر اشخاص که قبلا آنها را اظهار کرده بودند، ۱۷۰ دستگاه اظهار و ترخیص ، ۱۴۵ دستگاه مربوط به خودروهای منطقه آزاد اروند، چهار دستگاه سهمیه جانبازان و ۱۲۰۰ دستگاه هم با حکم مرجع قضایی ترخیص شدند.

اما مابقی خودروها باقی مانند تا اینکه بار دیگر مصوبه در خرداد ماه ۱۳۹۹ به مدت سه ماه تمدید و در پایان شهریور این زمان به اتمام رسید ولی در نهایت باز هم بخشی از خودروها که تعداد آن به ۲۲۴۹ دستگاه می رسد از گمرک و بنادر ترخیص نشده است.

طبق اعلام ارونقی ، از خودروهای دپو مانده در گمرک، ۵۱ دستگاه قبلا اظهار ولی پروانه نشده بود ، ۷۳ دستگاه خودروی سفارش آمریکا و ۹ دستگاه خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی که در گمرک خرمشهر و منطقه آزاد اروند است،همچنین ۱۰۰ دستگاه بالای ۲۵۰۰ سی سی که در سال ۱۳۹۳ وارد و بخشی از آن مربوط به تسهیلات جانبازان بوده و ۱۰۸۹ دستگاه دارای پرونده قضایی که برای بخشی از متهمان پرونده دادنامه مبنی بر ترخیص خودرو صادر شده است.

۹۲۷ خودرو منتظر ثبت سفارش است

در بین خودروهای باقی مانده، ۹۲۷ دستگاه فاقد ثبت سفارش و به گمرک اظهار نشده اند که همگی زیر ۲۵۰۰ سی سی است یعنی با باز شدن ثبت سفارش امکان ورود به کشور را خواهد داشت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.